Mattel

Barbie

Küçük kızların oyun arkadaşı -çoğu zaman en yakın arkadaşı- idolü,  günümüz kadınlarının çocukluklarına dair en güzel hatırası Barbie ile tanışmaya ne dersiniz?

Gelin, Barbie’yi daha yakından tanıyalım…

Bayan Ruth Handler, Almanya’daki Bild Gazetesi’nde yayınlanan ünlü çizgi bant karakterinden esinlenerek üretilen Lili bebeği, kızına hediye olarak satın alır. Lili bebek, Ruth Handler’a kızının adını taşıyacağı Barbie bebeğinin tasarımında ilham vermiştir. Handler, kurucusu oldukları Mattel firmasının yeni ürününü, ilk kez 1959’da New York Oyuncak Fuarı’nda sunduğunda, o kadar büyük bir beğeni ile karşılaşır ki, Barbie o sene 350 bin adet satar… Ve yıllar geçtikçe Barbie, yaşadığı endüstriyel gelişimle dünyanın en popüler oyun ikonu halini alır. Barbie, önce ailelerin, sonrasında kız çocuklarının düşlerinde “Rüya Kız” olarak yer edinmiştir.

Günümüzde Barbie, dünyanın her köşesine yayılan, sevilip, aranılan bir moda akımı halini almıştır. Ülkemizde ise, lisans hakları alanında tecrübeli bir geçmişe sahip bulunan GAMMA tarafından temsil edilen Barbie, her geçen yıl artan bir satış trendi yakalıyor. Barbie, kendine rakip olarak karşısına çıkarılan benzerlerine karşın, kız çocukları arasında dünyanın en önde gelen markası olmayı halen sürdürmektedir. Barbie lisanslı ürünlerinin Türkiye serüveni, bugün gelinen noktada binlerce farkı ürün çeşitliliğine ulaşmıştır.

Barbie farklı sektörlerdeki başarısını sürdürüyor;  giyim, okul kırtasiyesi, dekorasyon, okul çantaları, ev tekstili, takı ve değerli mücevher, şişme deniz ürünleri, bisiklet, gözlük, havlu ve bornoz, ayakkabı ve terlik, basılı yayınlar, saat, güzellik bakım ürünleri gibi çok geniş bir yelpaze ile kız çocuklarının kalplerini çalıyor. Ayrıca 30’dan fazla DVD filmiyle ve yeni maceralarıyla da küçük kızlara önderlik ediyor. GAMMA, Barbie lisansiyesi firmalarına üretim öncesi tasarım desteği sağladığı gibi, her yıl içersinde, önemli ve büyük alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinlikler ve defilelerle perakende de satış desteği veriyor. Barbie giyim modası, Barbie ürünleri sevenlere GAMMA tarafından hazırlanan ürün katalogları ile tanıtılıyor.

Unutmayın ki; Barbie markası, her zaman moda, şıklık ve ayrıcalığı simgeler…

barbie.com.tr facebook sayfası

BARBIETM and associated trademarks and trade dress are owned by, and used under license from, Mattel. ©2021 Mattel.